header banner
Default

Polygon (MATIC) nedir?


Ethereum ile uyumlu blockchain'lerden oluşan bir ağ inşa eden protokole Polygon, protokolün kullanım amaçlı tokenine ise MATIC denir. Bir Layer 2 çözümü olan Polygon, Ethereum ana zinciriyle birlikte çalışan yan zincirler yoluyla ölçeklenebilirliği artırmayı ve daha hızlı ve ucuz işlemler sunmayı amaçlar.

Eski adı Matic olan Polygon, 2017'de blockchain geliştiricileri Jaynti Kanani, Sandeep Nailwal ve işletme danışmanı Anurag Arjun tarafından kurulmuştur. Protokol, Şubat 2021'de Polygon adını almıştır.

Polygon (MATIC) ne işe yarıyor?

VIDEO: Polygon (MATIC) Nedir? | Patlamaya Hazır Mı?
Emir Şahin

Polygon protokolü, Ethereum'u çok zincirli bir sisteme, yani "Blockchain'ler İnterneti"ne dönüştürmeyi amaçlıyor. Polkadot ve Cosmos gibi çoklu zincir sistemlerine benzer olan Polygon, Ethereum'un güvenliği, açıklığı, canlı ekosistemi ve ağ etkileri gibi avantajlarını da sunuyor.

Diğer yandan protokol, Ethereum'un düşük işlem sayısı, zayıf kullanıcı deneyimi ve topluluk yönetişimi eksikliği gibi sorunlarına da çözüm getiriyor. Polygon yan zincirleri, Ethereum ekosistemindeki merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerini de destekliyor.

Protokolün ana bileşeni olan Polygon SDK, birçok türden uygulamanın geliştirmesine olanak sağlayan, modüler ve esnek bir çerçevedir. Geliştiriciler, bu çerçeve sayesinde kendi ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmiş blockchain ağları geliştirebilirler.

Polygon, Ethereum ana zincirinde çalışan hisse ispatı denetim noktaları üzerine inşa edilmiş Plasma çerçevesinin kişiselleştirilmiş bir versiyonunu kullanıyor. Polygon, bu çerçeve yoluyla blok sürelerini iki saniyeden aza indirebiliyor ve blok başına 65.536 işlem gerçekleştirebiliyor.

MATIC ise Polygon ekosisteminin kullanım amaçlı tokenidir. Bir ERC-20 tokeni olan MATIC, Polygon üzerindeki işlem ücretlerini ödemek, ağ yönetimine katılmak, staking yoluyla güvenliği sağlamak için ve kullanıcılar arasında ödemelerde kullanılıyor.

Polygon ekosisteminde staking, ağ güvenliğini sağladığı için kritik önem taşıyor. Ağ üzerindeki doğrulayıcılar, hisse ispatı mutabakat mekanizmasına katılmak için MATIC tokenlerini teminat olarak kullanıyor ve bunun karşılığında MATIC kazanıyorlar. Polygon, buna ek olarak merkeziyetsizliği artırmak için ana zincirlere son halini veren blok üreticilerini de kullanıyor.

Polygon, şimdilik yalnızca Ethereum ile uyumlu olsa da, zamanla daha fazla blockchain'i desteklemeyi ve birlikte işler Layer 2 blockchain platformu olmayı amaçlıyor.

MATIC hakkında merak edilenler

VIDEO: POLYGON-(MATIC) Nedir? | Gelecek Beklentisi Nelerdir?
Fexobit

Toplam arzı 10 milyar olan MATIC, her ay belirli bir miktarda piyasaya sürülmektedir. Tokenin dolaşımda olan arzı, Mayıs 2021 itibarıyla 6,2 milyardır. Tüm tokenlerin Aralık 2022'ye kadar piyasaya sürülmesi planlanmaktadır.

MATIC, CoinMarketCap verilerine göre 18 Mayıs 2021'de 2,68 dolara yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştür.

MATIC, yerli borsa BtcTurk'te listelenmektedir. Kripto parayı ayrıca Binance, Coinbase, Huobi, KuCoin, Gate.io, OKEx, Gemini, Crypto.com ve Kraken gibi yabancı borsalarda, ayrıca merkeziyetsiz borsa Uniswap üzerinden de alıp satmak mümkündür.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

  • Polkadot (DOT) nedir? DOT coin nereden alınır?
  • PancakeSwap (CAKE) nedir? Pancakeswap nasıl kullanılır?
  • Holo nedir? Holochain, HoloFuel ve HOT token ne işe yarıyor?

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. Cointelegraph, yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

Sources


Article information

Author: David Hammond

Last Updated: 1698276002

Views: 1041

Rating: 4.1 / 5 (115 voted)

Reviews: 96% of readers found this page helpful

Author information

Name: David Hammond

Birthday: 1973-02-24

Address: 553 Thomas Village Suite 754, Davisstad, IN 29243

Phone: +3639720784963827

Job: Cryptocurrency Analyst

Hobby: Skateboarding, Swimming, Table Tennis, Photography, Embroidery, Photography, Ice Skating

Introduction: My name is David Hammond, I am a striking, spirited, multicolored, capable, frank, accomplished, bold person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.